Moderní domy vyžadují nucené větrání s rekuperací

Systém větrání s rekuperací

Proč je důležité větrání

Výhody řízeného větrání

Současné domy se staví s důrazem na energetickou efektivitu a to zejména v topném období, které v podmínkách České republiky trvá po většinu roku. Z tohoto pohledu je ideální postavit dům, který se svými vlastnostmi blíží vlastnostem termosky. V té byste ale nejspíš žít nechtěli...

Kvalita vzduchu

Čerstvý vzduch je základ.

Zjistit více

Vlhkost

Udržování optimální vlhkosti.

Zjistit více

Teplo

Minimalizace tepelných ztrát větráním.

Zjistit více

Kvalita vzduchu

Nepoznáte rozdíl mezi vzduchem venku a uvnitř
Kvalita

Kvalitu vzduchu často poznáte již v předsíni. Nedostatečná výměna vzduchu vede k hromadění pachů a zvýšené vlhkosti. Častým větráním okny zejména v období mrazů uniká velké množství tepla a většina lidí tedy větrání minimalizuje.

 • Přirozená výměna vzduchu přes zdivo byla běžná součást bydlení po mnoho generací
 • Současné domy jsou dokonale izolované a vzduchotěsné
 • V nevětraných prostorách roste vlhkost, koncentrace CO2 a nepříjemných pachů
 • Nárazové větrání okny je nedostatečné, navíc energeticky neefektivní
 • Pravidelné větrání pomáhá snížit riziko radonu

Řízení větrání podle koncentrace CO2

Jediný spící člověk vydýchá nevětranou místnost o objemu 60 m3 za hodinu (koncentrace CO2 stoupne o cca 400 ppm). Pokud budeme uvažovat spící pár, pak je nutné vyměnit vzduch v místnosti alespoň 1,25x za hodinu, což odpovídá intenzitě větrání cca 75 m3/h.

Zónové větrání

Dimenzovat větrání na minimální potřebnou výměnu vzduchu ve všech místnostech najednou je zbytečné. Daleko efektivnější je větrat pouze tam, kde je to potřeba. Tím se sníží celkový objem vyměňovaného vzduchu, hlučnost větracího systému a zvýší se energetická efektivita.

To co platilo po generace je dnes jinak

Naši předci bydleli ve zcela odlišných domech - nebyly izolované, vytápělo se radiátory nebo kamny s velký tepelným spádem, okna nebyla dokonale těsná. Proto nemuseli často větrat a na udržení vlhkosti stačilo nainstalovat odpařovače na topná tělesa.

Dnes se snažíme o co největší vzduchotěsnost

Energeticky úsporné a zejména pasivní domy by měly být co nejvíce vzduchotěsné (viz např. blower door test nutný pro získání některých dotací). Tyto domy nedýchají a výměnu vzduchu je tedy nutné zajistit jiným způsobem.

Vlhkost

Ani moc, ani málo, ideálně kolem 45 %
Vlhkost

Člověk do vzduchu za den vypustí kolem 2 litrů vlhkosti, další se v interiéru objevuje hlavně z vaření a sušení prádla. Vysoká vlhkost přináší řadu problému (plísně, rosení oken apod.), příliš nízká ale také není vhodná.

 • Přílišnou vlhkost z mytí, praní, sušení, vaření apod. je vhodné snížit správným větráním
 • V zimních měsících je naopak potřeba vlhkost v interiéru udržet
 • Teplý vzduch odcházející z interiéru s sebou nese vlhkost, naopak studený vzduch nasávaný z exteriéru je po ohřátí příliš suchý
 • Ideální je udržovat stabilní vlhkost kolem 45 % rH

Bez větrání se vlhkost nemá jak dostat z interiéru

Abychom se zbavili přílišné vlhkosti, je nutné pravidelně větrat. Nárazové zvýšení vlhkosti (mytí, sušení prádla, vaření) je vhodné řešit lokálně zónovým větráním.

Vznik plísní a vad konstrukcí

Vysoká relativní vlhkost způsobuje problémy zejména s rozvojem plísní, vlhnutím zdiva a rosením oken. Řízené větrání pomáhá vysoušet i zdivo vlhnoucí vlivem nekvalitní izolace (tepelné či proti vlhkosti) a je proto velmi vhodné i ve starších stavbách a při rekonstrukcích.

Suchý vzduch v zimním období

V topné sezóně často vzniká problém s příliš suchým vzduchem. Nasávaný studený vzduch z okolí neobsahuje téměř žádnou vodu a po ohřátí v interiéru klesá relativní vlhkost na hodnoty, které nejsou vhodné pro komfortní bydlení. Nízká vlhkost nesvědčí lidem, dřevěnému vybavení ani některým konstrukcím.

Teplo

Přirozeným větráním z interiéru uniká teplo i chlad
Teplo

Větrání je nutné pro udržení kvality a vlhkosti vzduchu. Přirozeným větráním ale z interiéru uniká teplo (v topném období) i chlad (v letním období). Řešením je systém větrání s rekuperací.

 • Větrání okny není energeticky efektivní - spolu se vzduchem z interiéru uniká také energie
 • Vzduch odváděný z interiéru předává nasávanému vzduchu teplo ve výměníku větrací jednotky
 • Při nízkých venkovních teplotách je třeba řešit i předehřev nasávaného vzduchu
 • Při vysokých venkovních teplotách je třeba řešit ochlazení a vysušení nasávaného vzduchu

Přirozené větrání

Přirozeným větráním okny z interiéru uniká velké množství tepla. Vypočtené hodnoty energetické úspornosti stavby přestávají platit a rostou účty za energii spotřebovanou k vytápění.

V létě může být přirozené větrání také problém

V parném létě odborníci doporučují větrat brzy ráno a pozdě večer nebo v noci, kdy je venku nejchladněji. Tento problém efektivně řeší aktivní chlazení nasávaného vzduchu.

Silné mrazy z pohledu přirozeného větrání

Při nízkých venkovních teplotách a větrání okny dochází k prochladnutí ostění s rizikem kondenzace vlhosti. Stejný problém nastává i při mikroventilaci. Větrání bývá krátké, s nedostatečnou výměnou vzduchu, doprovázené snížením teploty v místnosti.

Silné mrazy z pohledu řízeného větrání

Při nízkých teplotách dochází k zamrzání tepelných výměníků, případně je vzduch přiváděný do místnosti i po průchodu výměníkem stále nepříjemně chladný. Většina systémů větrání tento problém řeší neekonomickým elektrickým předehřevem.

Jablotron Futura

Komfortní dům s Jablotron Futura

Inteligentní systém větrání spojující pasivní a aktivní rekuperaci, zpětný zisk vlhkosti a zónové větrání.

 • Pasivní výměník s vysokou účinností (91,4 %)
 • Aktivní chlazení a topení (až 4,9 kW výkonu)
 • Regulace vlhkosti (vysoušení i zpětný zisk)
 • Zónové větrání po jednotlivých místnostech
Více informací Web výrobce Napište nám

Možnosti jsou neomezené a každý projekt je individuální, rádi si promluvíme i o tom vašem!

O nás

Realizace inteligentních domů Loxone, zónového větrání s rekuperací, vytápěním/chlazením a zpětným ziskem vlhkosti a další služby pro váš smart home. Nabízíme řešení pro nabíjení EV, FVE systémy, vytápení a komplexní energetické poradenství. Příbram, Praha a okolí.

Purehome.cz

Kontakty

(+420) 608 999 680
(+420) 777 326 729

IČ: 08110425
DIČ: CZ08110425

Jsme rodinná firma